Departments / Teams

  •  

     

6th Grade

  •  Pathfinders  <--click for HW/Assignments

    Karen Adkins - Math

    Lisa Wortley - English

    Brett Heman - Science

    Christy Drybread - Social Studies 

     

     Trailblazers <-- click for HW/Assignments

    Tammy Butterworth - English & Social Studies

    Stephanie Nevels - Math & Science

8th Grade

  • Waya <- click for HW/Classwork

    Melissa Stefanowicz - Math & Algebra

    Jeremy Cross - Social Studies

    Keven Youngblood - Science

    Jennifer Madura - English

     

    Arrowhead <-click for HW/Classwork

    Jennifer Felton - Math & Algebra

    Carl Swanson - Science

    Lisa Eggleston - Social Studies

    Angela Mansel - English 

    Monica Smith - Science PER 3 only

     

    Wagoosh <- click for HW/Classwork

    Pete Kjorvestad - Math & Algebra

    Monica Smith - Science & Social Studies 

    Chelsea Turner - English Language Arts & Social Studies

    Carl Swanson - Social Studies PER 3 only

7th Grade

  • Raven <--click for HW/classwork

    Laura Mooney - Social Studies

    Tiffany Lindley - Science

    Carie Hinkle - English Language Arts

    Brent Burton - Math 

     

    Panther <--click for HW/classwork

    Melissa Sharpsteen - English Language Arts 

    Kristen Wilson - Social Studies

    Elaina Weaver - Math

    Brandon Ridder - Science 

     

    Endeavor <-click for HW/classwork

    Angela Starns - Math

    Lindsey Harris - Science

    Kerri McLain - Social Studies

    Rachel Snyder - English Language Arts 

     


  •  

    Electives / PE and Specialty

    Jessica Bengsch
    Library Media Center
    Jamie Buerger Art
    Chris Mostyn Art
    Emily Desauguste Spanish/Reading
    Scott Moulder Project Lead the Way
    Laura Pendergrass FACS
    Dantwan Chillers PE/Health
    Kindal Plank PE
    Jeremy Rios PE
    Kevin Ross PE
    Tara Scott PE/Health/Outdoor Awareness
    Jennifer Heslin Speech and Language
    Courtney Creed
    Special Education
    Jacquelyn Englind Special Education 
    Jamie Harp Special Education
    Brian Roe Special Education
    Brian Spencer Special Education
    Juliana Georgiades Orchestra
    Brandi Hallford Choir/Vocal Music
    Aaron Thomas Instrumental Music
    Jim Zinecker Instrumental Music